Spánek se po narození dítěte navždy změní. Kolik let může trvat deficit?

7. Března 2019
Olga Ross
Spánek se po narození dítěte navždy změní.
Zdroj Pixabay
Narození dítěte se stává pro rodiče jedním z nejkrásnějším okamžiků v životě. Celý jejich svět se mění, veškeré dění se točí kolem malé ratolesti. Přibývají nové problémy i radosti, jenom ten spánek nenávratně mizí. Situace je o něco horší pro mámy, které po narození dítěte mají silnější spánkový deficit než otcové.

Založení rodiny je účinným způsobem, jak se rozloučit se spánkem. Probdělé noci, pláč i stres bývají pro novopečené rodiče největším problémem po narození dítěte. Každý budoucí rodič nejspíš tušil, že s příchodem potomka se nějaký čas nevyspí. Vědci se ale na spánek partnerů po narození dítěte zaměřili podrobně a zjistili, že nedostatek odpočinku se může protáhnout i na šest let.

Mezi nejnáročnější období pro rodiče patří první tři měsíce po narození dítěte. Ukázalo se také, že spánkový deficit vzniká více u žen. Největší pokles spokojenosti s kvalitou odpočinku ženy zaznamenávají během prvního roku rodičovství. Matky přicházejí v průměru o 40 minut spánku každý den, během prvních tří měsíců deficit přesahuje v průměru i jednu hodinu. Otcové z celé situace podle vědců vycházejí o něco lépe, přesto spánkový deficit také pociťují.

Není ale všem dnům konec a i rodiče se jednou dočkají zasloužilého oddechu. Může to sice trvat i několik let, ale s postupem času se spánek zlepšuje. Podle vědců je ale malá pravděpodobnost, že odpočinek bude stejný jako před narozením potomků. K rodičovství totiž neodmyslitelně patří starost a péče o své ratolesti, která kvalitu snu může také ovlivňovat.

Deprivace spánku je fyzicky i psychicky náročná. I když si rodiče často myslí, že si se situací musí poradit zcela sami, není tomu tak. Přijmout například nabízenou pomoc od rodiny nebo přátel může mít skutečně pozitivní vliv a pomoci, obzvláště novopečeným rodičům, starost o milované dítě zvládnout.

Komentáře