Prvorozené děti jsou chytřejší než jejich sourozenci. Mohou za to i rodiče

15. Dubna 2019
Olga Ross
Vědci na základě provedeného výzkumu tvrdí, že prvorozené děti jsou více inteligentní než jejich mladší sourozenci.
Zdroj Pixabay
Souboj sourozenců o to, kdo je lepší, hezčí, silnější nebo chytřejší, zná asi každý, kdo není jedináčkem. Podobné soupeření zná i světová literatura, která vznikala napříč stoletími a odborníci se tedy rozhodli, že tuto otázku jednou provždy zodpoví.

Hádali jste se někdy se svým sourozencem o to, kdo má pravdu a kdo je inteligentnější? Na tuto otázku nejspíš neexistuje jednoznačná odpověď a možná ani není úplně na místě, protože každý jedinec je něčím výjimečný. Přesto se američtí vědci rozhodli najít na tuto otázku odpověď. 

Výsledky jejich výzkumu možná nepotěší některé z mladších sourozenců. Vědci totiž přišli na to, že větší inteligencí disponují právě starší sourozenci. Podle názoru odborníků za tímto rozdílem nestojí vývoj plodu při těhotenství ani žádné vrozené vady. Důvodem nižší inteligence a horších kognitivních schopností je přístup rodičů k výchově svých mladších dětí.

Operace i potraty. Internet se mění v otevřenou zpovědnici

Podle výzkumníků mají rodiče s každým dalším narozeným dítětem tendenci být o něco uvolněnější ve svém přístupu k výchově. S prvním dítětem je vše nové a rodiče jsou často velmi opatrní a dychtiví udělat vše správně. Jakmile ale získají ve výchově určité zkušenosti, některé potřeby svých dětí přestanou považovat za tak podstatné. 


Vědci Jee-Yeon K. Lehmann, Ana Nuevo-Chiquero a Marian Vidal-Fernandez během svého výzkumu vycházeli z informací, které poskytli mladí Američané ve věku od 14 do 21 v průběhu posledních 40 let. Podle výzkumníků vývoj dítěte velice ovlivňuje také přístup matky, kdy během dalších těhotenství již budoucí maminky nebývají tak opatrné a mohou podstupovat větší rizika. 

Velké rozdíly v královské rodině. Jaké tradice poruší dítě Harryho a Meghan?


Slabší kognitivní schopnosti, které se projevují již před nástupem do školy a mají celkový vliv na budoucí profesní život, má tedy podle vědců na svědomí prvopočáteční výchova rodičů, která zároveň může ovlivňovat úroveň inteligence mladších potomků. 

Přesto je třeba si pamatovat, že každý případ se liší. Výchova nemůže vždy zůstávat stejná, jelikož právě díky zkušenostem, které rodiče během výchovy prvorozených získávají, jim umožňují poskytnout dobrou péči svým dalším dětem. Je to přirozený proces, který přichází s určitým časem a nutným vývojem. 

Komentáře