Close search

NASA povolala zpátky veterána: Satelit OGO 1, který byl ve vesmíru 56 let, shořel v atmosféře nedaleko Tahiti

NASA Zdroj: NASA

Satelit OGO 1 byl první se série projektů, které měly za úkol prozkoumat magnetické pole Země. Domů se vrátil jako poslední.

Satelit Orbiting Geophysics Observatory 1, který je známý také pod jménem OGO 1, vyletěl za svým posláním v září 1964.

První nahoře, poslední doma

OGO 1 byl první ze série šesti misí vysílaných v letech 1964-69, které vědcům pomohly porozumět magnetickému prostředí kolem Země. Zkoumal magnetosféru, co je oblast kolem kosmického tělesa, kde jsou magnetické síly větší než v jeho okolí.

Odstartoval 4. srpna 1964 a tehdejší vydání novin Kentucky New Era v krátké noticce zmiňuje, že k tomu došlo po odkladu kvůli technologickým komplikacím. Dále uvádějí, že jde o největší vědecký satelit vyrobený v USA a má odhalit mnohé záhady vesmíru.

OGO 1 se zároveň stal posledním ze své skupiny, který odešel do důchodu. Nejdřív byl v roce 1969 uveden do stand by módu a 1. listopadu 1971 skončila veškerá jeho technická podpora. Od té doby bezcílně obíhal Zemi.

Satelit v ohni

V atmosféře se pohybují různé částice, které kolidují se satelity a dalšími tělesy, zpomalují je a to dokonce i ve velmi vysokých výškách, kde je atmosféra řídká. Snížení rychlosti má za následek také snížení nadmořské výšky tělesa. Časem až natolik, že se stane nevyhnutelným návrat. A ten čekal i OGO 1.

Satelit vstoupil do pozemské atmosféry v sobotu 28. srpna, přibližně o 22:44 našeho času, a stalo se tak nad Tichým oceánem. Jeho konec pozorovali vedle NASA také obyvatelé Tahiti, událost se odehrála asi 160 kilometrů jihovýchodně od ostrova.

OGO 1 vážil 487,2 kilogramů a podle hlášení agentury shořel kompletně, takže nedošlo k ohrožení lidí. Připojil se ke svým následovníkům, kteří skončili stejně o řadu let dříve. Jako první se poroučela v srpnu 1972 čtyřka, jako předposlední šla v červenci 2011 k Zemi pětka.

Zdroje: nasa.gov, space.com, Kentucky New Era

Nejčtenější články