Mučící nástroje? Ne, porodnické instrumenty dob minulých

Tyto nástroje rodičkám zachraňovaly život.
Zdroj www.pixabay.com, kniha Porodnické operace (Antonín Doležal a kolektiv)
24. Listopadu 2018
Na počátku 19. století, kdy ještě nebyly známé základy asepse a sterilizace, byl každý otevřený zákrok na člověku téměř smrtelný. Provedení císařského řezu se sice datuje již do 14.století, avšak jeho výsledky nebyly před zavedením asepse a antibiotik zrovna valné. Proto byla potřeba znát jiné techniky, jak zachránit matku v kritické situaci při porodu.

Často se stávalo, že z důvodu křivice měla žena zúženou pánev a dítě nebylo schopné projít porodními cestami a během porodu v matce zemřelo. Aby byla šance zachránit alespoň rodičku, prováděli porodníci tzv. zmenšovací operace. Znalost těchto operací a schopnost používat nástroje k tomu určené, byla nutnost každého porodníka tehdejší doby. Lékaři si vytvářeli své vlastní nástroje, kterými zmenšovací operace prováděli.

Perforátor

Pomocí tohoto nástroje se prováděla tzv. kraniotomie. Jde o zákrok, kdy je třeba po odumření dítěte v matce, zmenšit jeho hlavičku, aby byla možnost jej vaginálně vyjmout. Perforátorem se měl udělat otvor do fontanely a následně byla vypláchnuta mozková tkáň pomocí speciálních kanyl, aby bylo možné lebku zmenšit.

Trápí vás často bolest hlavy? Vědci konečně odhalili, co způsobuje migrény

Braunův kranioklast

Tímto nástrojem se následně po zmenšení obsahu hlavička extrahovala z těla matky. Šlo o kleště kdy jedna branže byla zavedena do perforačního otvoru v lebce a druhá vedla přes obličej plodu. Nástroj se uzavíral pomocí šroubu a tím došlo ke zborcení lebky. Poté byla hlava a následně celý plod velmi opatrně vyjmut z těla ženy, aby nedošlo k jejímu poranění případnými ostrými částmi lebky.

Braunův hák

Tento nástroj se používal k oddělení hlavy plodu tzv. dekapitaci. Dekapitace hlavičky u mrtvého plodu je doposud prováděna v některých rozvojových zemích. Kdy při zanedbané příčné poloze plodu, může být žena ohrožena prasknutím dělohy, následně masivním krvácením a smrtí.

Jak tyto situace ovlivnily psychiku ženy, si asi jen těžko představíme. Můžeme děkovat pokroku medicíny, že nás již tyto děsivé situace nepotkávají.

 

Komentáře