Jak vypadal Štědrý den v dobách první republiky?

Šťastné Vánoce.
Zdroj www.pixabay.com
2. Prosince 2018
Zajímá vás, jak slavily Vánoce naše praprababičky? Jestli před sto lety byly Vánoce stejným konzumem jako jsou dnes, nebo šlo o svátky více poklidné? Jak se zdobil stromeček, co se jedlo a co se rozdávalo za dárky? Pojďte si zavzpomínat s námi.

Vánoce čerstvě po skončení první světové války byly chudé, ale lidé byli v euforii z ukončeného válčení a určité strádání si téměř neuvědomovali. Snažili se užít si Vánoce i s tím málem, co bylo k dostání.

Stromek

Vánoční stromeček byl součástí většiny domácností. I když zprvu nebyly k dostání žádné krásné skleněné ozdoby, stromečky přesto zářily barvami. Lidé si je zdobili ručně vytvořenými ozdobami z vaty, sušeného ovoce a slámy. Pokud byla k dostání, visela na stromě občas i nějaká čokoládová pochoutka. Někteří vytvářeli ozdobičky ze staniolu, aby se stromeček více třpytil. Voskové svíčky na skřipcích po čase vystřídala elektrická světélka, která stromeček krásně rozzářila.

Vánoce klepou na dveře: Jaké dárky frčely pod stromečkem v osmdesátých letech

Jídlo

Jídelní stoly byly chudší než dnes. Některé rodiny si vystačily s trochou chleba, mléka a když bylo k dostání droždí, zdobila vánoční stůl vánočka. Postupem času, když národ začal bohatnout, byla možnost sehnat již i exotické ovoce, ryby a maso. Šlechta si dokonce tradičně dopřávala na Štědrý večer šneky.

Dárky

Děti byly zprvu obdarovávány skromněji, dostávaly čokoládové nebo sladové bonbóny, které byly v té době dražším a hůře sehnatelným zbožím. S rozvojem ekonomiky začaly převažovat klasické hračky. U dívek vedly panenky se spoustou různého příslušenství. Chlapci uvítali pod stromečkem kovové hračky na klíček nebo stavebnici Merkur.

Obecně se Vánoce slavily velmi podobně jako dnes, v dobách větší chudoby se lidé více uchylovali do kostelů na vánoční bohoslužby a více se projevovala sounáležitost, za dob bohatších převládal konzum a jako v dnešních rodinách byly Vánoce spíše svátky o hmotných statcích.

Komentáře