Pouštíte vánočního kapra zpátky do řeky? Nedělejte to, přečtěte si proč

16. Prosince 2018
Editor EL
Kapra raději nepouštějte.
Zdroj www.pixabay.com
Chcete udělat na Vánoce dobrý skutek? Pouštění kapra do volné přírody se raději vyvarujte. Z největší pravděpodobností skončí jeho osud stejně jako kdyby jste ho klepli večer paličkou.

Hodně lidí se při pohledu do vany nad roztomilou plovoucí rybku smiluje a chce ji pustit zpět do řeky. Ale podle odborníků, je tu několik zásadních důvodů, proč ryba nemůže po znovunabytí svobody, dlouho přežít.

Staré vánoční zvyky a pověry, na které se dnes už zapomnělo


Odborníci uvádějí, že při manipulaci s rybou dochází k drobným poraněním a po vypuštění zpět do řeky se kapr jen těžko adaptuje na nové podmínky. Navíc má problém vyrovnat se s velkým teplotním šokem. Ve většině případů proto dochází k pomalému umírání.

Vánoční kapři pocházejí z chovných rybníků a po výlovu koncem září jsou až do prodeje v prosinci, umístěni v sádkách, kde dva měsíce nepřijímají potravu. Přitom dochází k tomu, že se jim vyprazdňuje zažívací trakt a maso se zbavuje případné bahnité příchuti. Jejich organismus je tak částečně oslaben. Kapr se pak velmi obtížně adaptuje na nové podmínky. Právě proto kapr málokdy svou druhou šanci na život přežije ve zdraví.

Komentáře