Dělejte si se mnou, co chcete. Experiment srbské umělkyně ukázal, čeho jsou lidé schopni

11. Ledna 2019
Editor EL
Marina Abramovic ze sebe udělala na šest hodin oběť.
Zdroj InUth.com
Marina Abramović je světoznámou a výjimečnou srbskou umělkyní. Působí na poli performance art a body art a do historie se zapsala svým kontroverzním projektem Rhythm 0 - experimentem, který ve své době neměl obdoby. O jaký experiment šlo?

Svoboda umění

Marina se narodila v roce 1946 v někdejší Jugoslávii. Studovala na Akademii výtvarného umění v Bělehradě a poté v Záhřebu. Experimentovala s instalacemi (především zvukovými), ale záhy si uvědomila, že je pro ni proces tvorby umění důležitější než samotný výsledek, a tak se performance jevila jako přirozená cesta. Poměrně uvolněné poměry v tehdejší Jugoslávii a postavení jejích rodičů jí umožnily cestovat do západních zemí. 

Projekt Rhythm 0

V roce 1974 ji napadla nevídaná myšlenka. Marina vždy chtěla šokovat svými projekty, ale tento byl opravdu pobuřující, hlavně jeho výsledek. Experiment, který se odehrál v Neapoli, nazvala Rhythm 0 a byl spíše psychologického rázu. Měl otestovat, kam až jsou lidé schopni zajít.

Průběh experimentu

Experiment mohl začít. Umělkyně stála na stole v místnosti, kde se nacházelo 72 předmětů. Některé byly neškodné, například kniha, olej, růže, peří a některé byly potenciálně nebezpečné (hřebíky, nůžky, jehly, pistole s jedním nábojem). Ležel tam například také bič, kondom nebo skalpel. Publikum mělo možnost kterýkoli z předmětů vůči Abramović libovolně použít. Odvaha diváků se postupně stupňovala a během šesti hodin se odehrálo něco neskutečného.

Osudové příběhy strašlivých dětí, které vyrůstaly ve vězení

Pět hodin zvráceností

Začalo to v poklidu, přítomní Marinu hladili peřím, ostýchavě se jí dotýkali, lechtali ji nebo krmili. Poté ale přitvrdili. Začali umělkyni píchat trny, strhli z ní oblečení, řezali do ní. Jeden z návštěvníků si nasadil prezervativ a snažil se Marinu znásilnit, to mu ale další muž překazil. Také jeden z přítomných nabil pistoli a rozkázal Marině, aby si ji přiložila k hlavě.

Nepodívali se jí do očí

Po skončení šestihodinového experimentu umělkyně ožila a začala chodit volně mezi účastníky, kteří jí ještě před chvílí dělali zvrácené věci. Marina byla nesmírně fyzicky i psychicky unavená a pozoruhodné je, že se každému chtěla podívat do očí, což ale nikdo z nich nedokázal opětovat. Místo toho, aby pořezané a vyčerpané umělkyni pomohli, všichni odešli.

Dejte lidem moc

Umělkyně poté prohlásila: „Když člověku dáte moc vás zabít, klidně to udělá. Jsem pořezaná, málem mě znásilnili a skoro mi prostřelili hlavu. I přes to všechno se mi nikdo z nich nebyl schopný podívat do očí.“

Někteří se ale na to podívali z druhé stránky a prohlásili, že účastníci věděli, že se Marina vyžívá v sadomasochismu a proto jen dělali, co si mysleli, že se od nich vyžaduje.

 

Komentáře