Jak si přestat dělat starosti s tím, co si o nás druzí myslí

10. Ledna 2019
Editor EL
Obklopte se lidmi, kteří vás někam posunou.
Zdroj pixabay
Snaha žít podle očekávání druhých je pastí, do které se nemusíme nechat chytit, když si uvědomíme, o čí život tady vlastně jde. O náš nebo o cizí? Smyslem života opravdu není naplňování očekávání druhých lidí. Toto uvědomění v sobě skrývá cestu ke svobodě a radosti, tak proč po ní nejít.

Každý je jiný

Kolem nás je spousta lidí, kteří nenaplnili své touhy a sny, a proto tyto nenaplněné představy projektují do druhých a chtějí, aby byli jako oni. To však není možné. Každý z nás musí v životě projít svou vlastní cestou a my sami bychom měli své cestě nejlépe porozumět.

Kritizovat a soudit

Existují dva typy lidí. Jedni své okolí srážejí a druzí naopak pozvedají a je na nás, abychom rozlišili mezi tím, když nás někdo kritikou sráží nebo naopak nám chce pomoci. Určitě i vy znáte řadu lidí, kteří druhé jenom soudí a nepřináší žádnou konstruktivní kritiku, která by je pozvedla. Proto se musíme naučit rozeznat, když nám někdo chce pomoci tím, co říká nebo nás chce srazit k zemi jen proto, že se nechováme podle jeho představ, jsme v něčem odlišní a výjimeční.

Optikou druhých

Také je dobré si uvědomit, že starosti s tím, co si o nás druzí myslí máme tehdy, když si bereme jejich názory na nás osobně. Jenže ono to je trochu jinak. Když se podíváme na životy lidí, kteří mluví o druhých negativně, většinou zjistíme, že se ti lidé nudí, že se cítí být prázdní, jsou se svým životem nespokojeni a jejich cesta nikam smysluplně nevede.

Cítíte se sami? Tipy, jak překonat pocity osamělosti

Lidé, kteří naopak něco vytvářejí většinou nemají čas o druhých mluvit, hluboce o nich přemýšlet, šířit o nich pomluvy a starají se především sami o sebe. Cítí se dobře ve své kůži a dobře si uvědomují, že mohou druhým pomáhat a nemají ani tu nejmenší potřebu je ponižovat.

Zaměřit se na sebe

Lidé, kteří si berou věci osobně a jsou nešťastní z toho, co si o nich druzí myslí, by si měli uvědomit, že to, co o nich říkají druzí, nevypovídá o tom, jací opravdu jsou. Je to pouze jejich dojem, který je závislý na jejich vnímání.

Místo přemýšlení o tom, co si o nás druzí myslí, bychom se měli zaměřovat na to, kudy vede naše cesta a co my sami vnímáme jako správné, protože to, co je dobré pro jednoho, nemusí být dobré pro druhého. Na co jeden nestačí, druhý hravě zvládne – každý totiž přichází na svět s jinými schopnostmi a dovednostmi a je to tak úplně v pořádku.

Divný není negativní

Zaměřte se tedy na lidi, kterým na vás opravdu záleží a kteří váš život posouvají vpřed. Pokud vás někdo vnímá jako divnou nebo zvláštní osobu, nemá vůbec smysl se tím jakkoliv trápit, protože jako divné a zvláštní okolí vždy vnímá ty, kteří nějakým způsobem vynikají. Buďte za to rádi.

 

Komentáře